ایران در رتبه هفتم تولید برق دنیا قرار گرفت/ ثبت رکورد جدید تولید برق در ۳ سال گذشته

وزیر نیرو گفت: براساس گزارش موسسه انرژی EI در طی سه سال اخیر ایران توانسته از طریق بهره‌برداری از نیروگاه‌های جدید، بکارگیری تمام ظرفیت نیروگاهی موجود و گذشته و رفع محدودیت‌های تولید، انتقال و شبکه بالغ بر ۴۵.۷ تراوات ساعت به تولید برق خود بیفزاید.

به گزارش پایگاه خبری برق حرارتی، علی‌اکبر محرابیان در مراسم افتتاح طرح‌های صنعت آب و برق در سراسر کشور، افزود: این عدد در مقایسه با سایر کشورهای حاکی از آن است که ایران در رتبه هفتم تولید برق دنیا قرار گرفته است و مجموع کشورهای اتحادیه اروپا، کشورهای عربی، ژاپن، ترکیه و کره‌جنوبی در این رتبه‌بندی پس از ایران قرار گرفته‌اند.
وی ادامه داد: نگاهی به سرانه رشد تولید برق سالانه در دولت‌های پس از جنگ تحمیلی تاکنون نیز نشان می‌دهد که در دولت آقای هاشمی سالانه ۵.۳ تراوات، در دولت آقای خاتمی ۹.۱ تراوات، در دولت آقای احمدی‌نژاد ۱۰.۸ تراوات، در دولت آقای روحانی ۸.۷ تراوات و در دولت شهید رئیسی ۱۵.۲ تراوات ساعت به تولید برق کشور افزوده شده است.
محرابیان درباره اهداف تعیین شده برای صنعت برق در برنامه هفتم توسعه گفت: در برنامه هفتم توسعه برنامه‌ریزی شده است تا ظرفیت تولید برق کشور به ۱۲۳ هزار مگاوات برسد که نسبت به ظرفیت تولید کنونی یعنی ۹۳ هزار مگاوات بیانگر یک فاصله ۳۰ هزار مگاواتی است.
وزیر نیرو با اعلام این خبر که در حال حاضر ۲۲ هزار مگاوات افزایش ظرفیت نیروگاهی جدید در کشور آغاز شده است، ادامه داد: با توجه به اجرای احداث نیروگاه‌های جدید به ظرفیت ۲۲ هزار مگاوات که در صورت اقدام به موقع در زمان کوتاهی به بهره‌برداری می‌رسند، تنها هشت هزار مگاوات احداث واحد نیروگاهی نیاز است تا هدف برنامه هفتم توسعه محقق شود.

تاریخ درج خبر: 
يكشنبه, 17. تير 1403